Hoppa till sidans innehåll

2016-Samlade resultat för RJK seglarna


Zoom8

Liros Nordic Stenungsund (och GP3):

33 deltagare

 

5 Sanna Delander,

22 Gustaf Utterström,

25 Mathilda Carlsson,

32 Sofia Delander

 

GP 4 i Halmstad

27 deltagare

 

5 Sanna Delander,

15 Mathilda Carlsson,

21 Sofia Delander,

22 Gustaf Utterström.

 

GP 5 Boo i Stockholm

25 deltagare

 

7 Sanna Delander,

15 Sofia Delander

 

JSM Västerås

Mixed

36 deltagare

 

7 Sanna Delander,

23 Mathilda Carlsson,

24 Gustaf Utterström,

28 Sofia Delander

 

Tjejer

21 deltagare

 

5 Sanna Delander,
13 Mathilda Carlsson,

15 Sofia Delander

 

Killar

15 Deltagare

 

11 Gustaf Utterström

 

GP serien 2015-2016 (6 regattor, 35 race)

48 deltagare

 

4 Sanna Delander,

26 Sofia Delander,

29 Mathilda Carlsson,

30 Gustaf Utterström

 

World Championship, Kuressaare, Saaremaa, Estland

Tjejer

55 deltagare

 

20 Sanna Delander,

44 Sofia Delander

 

GP1 Höst Råå

28 deltagare

 

6 Victor Glargaard-Rhodin,

8 Mathilda Carlsson,

9 Melanie Dahlberg,

15 Sofia Delander,

18 Leo Jönsson,

24 Gustaf Utterström,

28 Klara Gaskell-Brown

 

GP2 Höst Vänersborg

30 deltagare

 

5 Victor Glargaard-Rhodin,

12 Gustaf Utterström,

14 Mathilda Carlsson,

15 Sofia Delander,

22 Leo Jönsson

 

GP 3 Höst KSSS Olympic Class Regatta, Stockholm

39 deltagare

 

18 Victor Glargaard-Rhodin,

19 Mathilda Carlsson,

22 Gustaf Utterström,

25 Sofia Delander,

26 Leo Jönsson

 

GP serien höst 2016 (tre regattor, 16 seglingar)

37 deltagare

 

6 Victor Glargaard-Rhodin,

9 Mathilda Carlsson,

12 Sofia Delander,

17 Gustaf Utterström,

19 Leo Jönsson,

28 Melanie Dahlberg,

30 Klara Gaskell-Brown

 

DM 2016

3 deltagare

 

1 Klara Gaskel-Brown,

2 Victor Glargaard-Rhodin

 

Optimist

Lake Garda Meeting, Regatta Riva del Garda - 17-28/3

B-final, 134 deltagare

 

76 Karl Larsson-Tinnert

 

Totalt, 660 deltagare

 

201 Karl Larsson-Tinnert

 

LIROS NORDIC RACE - Stenungssund - 16-17/4

128 deltagare

 

86 Karl Larsson-Tinnert

 

Vårracet - Bjärred - 25/4

21 deltagare

 

1 Karl Larsson-Tinnert

 

Snapphaneregattan - Sölvesborg - 7/5

10 deltagare

 

1 Karl Larsson-Tinnert

 

Rikskvalsserien totalt killar+tjejer sammanslaget - Kullavik - 28/5

105 deltagare

 

30 Karl Larsson-Tinnert

 

JSM - Västerås - 17-21/6

136 deltagare

 

22 Karl Larsson-Tinnert

 

JNoM - Horsens – Killar 23-30/7

86 deltagare

 

11 Karl Larsson-Tinnert

 

PelleP Archipelago race - Kullavik - 6/8

25 deltagare

 

11 Karl Larsson-Tinnert

 

Regionkvalserien - Bjärred - 3/9

35 deltagare

 

2 Karl Larsson-Tinnert

 

Regionklval region 4 2016 totalt

44 deltagare

 

2 Karl Larsson-Tinnert

6 Hanna Gaskell-Brown

 

International Championship of the Polish Optimist Dinghy Association - Dziwnów - 16-18/9

310 deltagare

 

53 Karl Larsson-Tinnert

 

Lag-SM opti - Saltsjö Boo - 24-25/9

31 deltagare

 

8 Lag med Karl Larsson-Tinnert

 

Höstregattan - Kullavik - 8/10

60 deltagare

 

14 Karl Larsson-Tinnert

 

Laser Radial

 

Pelle P Laser Grand Prix Series 2016

104 deltagare

 

7 André Olsson

 

Swedish National Ranking Laser class

71 deltagare

 

9 André Olsson

 

JSM laser radial total

50 deltagare

 

14 André Olsson

 

JSM laser radial kille

30 deltagare

 

10 André Olsson

 

SM Vänersborg radial kille

24 deltagare

 

13 André Olsson

 

GKSS OCR Långedrag radial kille

12 deltagare

 

6 André Olsson (6 av 6 i medal race)

 

KSSS OCR / GP 6

86 deltagare

 

8 André Olsson

 

505

505-Grand Prix Gottskär 28-29maj

X deltagare

 

5 Lars o Axel Hultgren

8 Tomas Franzen / Lennart Andersson 

 

SM Råå 10-12/6.

X deltagare  

 

4 Lars o Axel Hultgren ( SM Brons pga en dansk framför),

13 Tomas Franzen / Lennart Andersson (11 av Svenskarna)

21 Gustav Franzen/ Andreas Karoliussen (19 av svenskarna)

 

Swedish 505 cup, rankinglista Sverige 

X deltagare

 

5 Lars o Axel Hultgren

9 Tomas Franzen/Lennart Andersson

21 Gustav Franzen/Andreas Karoliussen

 

För-VM Weymouth,UK, 26-28 juli

X deltagare

 

89 Tomas Franzen/Lennart Andersson

99 Gustav Franzen/Andreas Karoliussen

 

VM Weymouth 30juli-5 augusti

X deltagare

 

115 Tomas Franzen/Lennart Andersson

126 Gustav Franzen/Andreas Karoliussen

 

Nordiska och Danska Mästerskapen Sönderborg Danmark 9-11/9

27 deltagare 

 

5 Lars o Axel Hultgren

 

RS-Feva

14 deltagare

 

6 Klara Gaskell-Brown / Wilma Overup

 

Andra båttyper

North Sea Tall Ships Regatta 2016 Från Blyth, Storbrittanien till Göteborg, Sverige

16 deltagande fartyg

 

13 Thalassa, med Albin Olsson som besättningsmedlem

Uppdaterad: 06 FEB 2017 21:51 Skribent: Jonas Delander
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Råå Jolleklubb - Segling
Box16047
25016 Råå

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info